DRUMmania 2018

            DrumMania to kolejne odkrycie warsztatów perkusyjnych w Polsce, które odbiły się wielkim echem wśród uczestników, rodziców, grona pedagogicznego oraz w całym mieście Jasła i jego okolic.

            Duet perkusyjny Paweł 'Mr Sticky’ Larysz i Karol Nabożny z Drumsetpro School, konsekwentnie realizując swój plan, nie zwracając uwagi na hejty z różnych stron, czy mądre podpowiedzi różnych ludzi „jak i co mamy robić, żeby było dobrze”. Chłopaki zawitali do nowego miejsca na mapie Polski, którym było Jasło.

            Oprócz znanego już duetu, jako trzeci wykładowca, zaproszony został wybitny, młody perkusjonalista Bartłomiej Pająk, który pochodzi z Tarnowa, a obecnie mieszka we Wrocławiu. Bartek to 1/2 jego projektu Beats Beasts, z którym wystąpił na tegorocznym Caban Drummer Fest w Chrzanowie.  

             Został nam jeszcze jeden młody utalentowany perkusista, lecz tym razem pełnił rolę organizatora – Cezary Prajsnar, który jest wykładowcą w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Jaśle, a poza tym bardzo dużo koncertuje z różnymi muzykami z całej Polski.

Przekonajcie się sami jak było ;-)…

Rozpoczęcie

Dwa dni warsztatów, napewno zapadły w pamięci warsztatowiczów i ich rodziców, którzy przybyli wspólnie na warsztaty. Przyznam że obecność rodziców to, dodatkowy zastrzyk emocjonalny dla prowadzących, bo z pewnością dokładniej przyglądają się pracy wykładowców niż dzieciaki, więc odpowiedzialność wzrosła i trzeba było się bardzo starać aby nikogo nie zawieść. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze kontrolować emocje aby się nie spalić i po prostu być sobą i myślę, że nam się to udało.

Nie mieliśmy wiele czasu porozmawiać z Karolem ani z Bartkiem przed warsztatami, jaki mamy plan na warsztaty i jak to mniej więcej miało wyglądać, bo po prostu każdy ma swoje obowiązki, wypełnione od poniedziałku do niedzieli i spotykamy się zazwyczaj w dzień warsztatów, jakieś pół, a może godzinę przed rozpoczęciem zajęć i jazda. Jednak w takich sytuacjach intuicja i doświadczenie działają w 100%.

Wykładowcy

 

Bartek Pająk czarował studentów swoimi sztuczkami werblowymi oraz budował w dzieciakach muzykalność i tłumaczył jak obchodzić się z tymi wszystkimi perkusjonaliami oraz jak i kiedy ich używać. Nie muszę tutaj wspominać, że zainteresowanie było ogromne, ponieważ na co dzień rzadko spotykamy panów perkusjonalistów, bo jest ich mniej niż perkusistów, a więc i kontakt z tym instrumentami jest nadal rzadki. Dlatego zaproszenie Bartka Pająka na warsztaty było strzałem w dziesiątkę!

Karol Nabożny uczył grania z podkładami muzycznymi, co bardzo fajnie rozwija myślenie o grze w zespole, o słuchaniu zespołu, muzyki z którą gramy. Granie z podkładami nie zastąpi nam żywych muzyków, ale to dobry krok w stronę gry w zespole. Trzeba słuchać, bo słuchanie jest kluczem do sukcesu. Jeśli nie umiemy słuchać, nie uczymy się, nie rozwijamy i nie tworzymy komunikacji  w zespole. Dlatego pamiętajmy, żeby OBSERWOWAĆ i SŁUCHAĆ!

 

Paweł Larysz skupiał się na solidnej rozgrzewce ( po której bolały ręce ), pracy nad techniką, ustawieniem ciała, rąk oraz rytmem, brzmieniem i melodycznością w grze.

Nie zabrakło również  rozmów motywacyjnych o dyscyplinie, którą trzeba pielęgnować każdego dnia, pracowitości, wytrwałości, pokorze, radzeniem sobie z ego i emocjami, pozytywnym myśleniu. Diabeł tkwi w szczegółach, a bez nich nie osiągniemy zamierzonego celu.

Pamiętajmy również, że w zdrowym ciele, zdrowy duch, więc uprawianiu dowolnego sportu w celu utrzymania wysokiej aktywności fizycznej i psychicznej, jest niezbędna w życiu muzyka, na scenie i poza nią. Dlatego zamiast 7 Days, wybierzcie jabłko, banana lub truskawki. Zawsze macie wybór i życzę wam dobrych wyborów!

Zaangażowanie i plan

Zaangażowanie uczniów przerosło nasze oczekiwania i nie mogliśmy się nadziwić, że krążyło wokół nas tak wiele dobrej energii, którą zaraziliśmy się na wzajem. Stara zasada mówi: „Ile z siebie dasz, tyle do ciebie wróci”. Zawsze wybierajcie dobrą energię i zarażajcie nią innych, bo to działa z podwójną siłą.

Nigdy nie wiemy czego możemy się spodziewać, ponieważ każde warsztaty są inne, przybywają różni ludzie, dlatego być świetnym  muzykiem to jedno ale przede wszystkim trzeba być bardzo dobrym psychologiem aby umieć podejść do każdego ucznia indywidualnie.

„Mam już sporo warsztatów za sobą ale ciągle się uczę, bo nauka mnie ekscytuje, a posiadanie coraz większej wiedzy motywuje do dalszej pracy i dzielenia się nią z innymi”.

Doceniajcie i motywujcie swoje pociechy, bo to bardzo mądre stworzenia ludzkie, od których można wiele się nauczyć, tylko trzeba nauczyć się ich słuchać i obserwować!

Trzeba cały czas pracować i aktualizować plan, ponieważ młodzież jest coraz bardziej wymagająca i coraz trudniej ich zaskoczyć, ponieważ dostęp do wiedzy w dzisiejszych czasach jest ogromny i trzeba być czujnym oraz iść z duchem czasu.

DRUMmania

DRUMmania to, dwu dniowe warsztaty, po sześć godzin pracy dziennie, trzy godziny rano i trzy godziny po południu, więc przyznam że to bardzo dużo i można wyjść zmęczonym po tak intensywnych warsztatach. Jednak przecież o to chodzi, bo wiemy dobrze że „talent” nie wystarczy aby stać się świetnym muzykiem.

Trzeba ciężko pracować nad sobą każdego dnia, budować swoją wartość, pewność siebie, być pokornym, trzymać ego w kieszeni aby nie oślepiło naszego życia, być pozytywnym człowiekiem, walczyć o swoje marzenia i pozostać zawsze sobą, bo w byciu sobą jest największa siła.

Myślę, że na DRUMmanii, plan został wykonany w 100% i jeśli wszyscy uczestnicy zachowają taką aktywność, jaką wykazali się podczas warsztatów w Jaśle to, zajdą bardzo daleko i staną się kiedy świetnymi perkusistami, czego z całego serca im życzę!

Koncert finałowy

Jest to zawsze wielkie wydarzenie i wyróżnienie dla tych, którzy występują przed publicznością, złożoną z uczestników, rodziców i grona pedagogicznego. Jest to dla nich w pewnym sensie nagroda ale też wielkie przeżycie.

Podczas koncertu wystąpili Filip Preisner, Piotr Kondrat oraz Łukasz Mikrut i Bartłomiej Lemek. Zaprezentowali się profesjonalnie. I kolejny raz napiszę, że poziom perkusyjny w Polsce rośnie bardzo szybko więc możemy być spokojni, że za kilka lat, polska scena perkusyjna, będzie wypełniona bardzo dobrymi perkusistami.

Na koniec przyszedł czas na występ wykładowców, którzy zrobili wielkie show w rytmie Samby i rozpalili publikę swoim występem do czerwoności. Uderzając ostatnią nutę, rozbrzmiały gorące brawa, okrzyki i wzruszenia tym występem, co było dla nas wielkim podziękowaniem za dobrą robotę.

Takie chwile i tacy wspaniali ludzie, potwierdzają to, że idziesz dobrą drogą, że to co robisz ma sens, że wszystko idzie według planu i że kolejne warsztaty, będą tylko lepsze ;-)…

Wsparcie

Bardzo dziękujemy firmą, które nas wspierają podczas każdych warsztatów, oraz wydarzeń perkusyjnych itp. Na prawdę robią solidną robotę, angażują się jak mogą i doceniamy to, bo dzięki nim, dzieciaki mogą otrzymać fajne nagrody, gadżety, upominki, które bardzo motywują ich do działania.

Dziękujemy firmą tj: Music Info, StrawsS, Gewa Music, Music Dealer, Promark, Evans, Diril.

Dziękujemy przede wszystkim pani Dyrektor za piękne słowa, szacunek i uznanie w naszą stronę! I oczywiście za piękne kwiaty oraz pyszne winko ;-)…

Do zobaczenia na II edycji DRUMmania w 2019 roku ;-)…

 

Przygotował: Paweł 'Mr Sticky’ Larysz

Zdjęcia: archiwum DRUMmania.