Integration & Groove VI

           Warsztaty perkusyjne Integration & Groove, to już VI edycja warsztatów, które kolejny raz odbędą się w Błażowej koło Rzeszowa, gdzie coraz częściej pojawiają się zagraniczne gwiazdy. Nadszedł czas na zmiany i podczas VI edycji, gościem specjalnym będzie Tomek Machański, który obecnie koncertuje z Wojtkiem Pilichowskim oraz uczy w Drumsetpro School.

Żeby wprowadzić was w klimat warsztatów, zapytałem Tomka osobiście, jakie ma plany związane z warsztatami i co na nich zaprezentuje. Przekonajmy się więc co słychać u naszego wybitnego perkusisty i jakie ma plany na warsztaty Integration & Groove VI.

 

Obecnie współpracujesz z Wojtkiem Pilichowskim, uczysz w Drumsetpro School, prowadzisz warsztaty w Muzycznej Owczarni, jesteś wykładowcą Kreatywnych Warsztatów Wojtka Pilichowskiego. Projekty, w których się udzielasz to między innymi Marek Piowczyk Trio, Marcin Pater Trio, Chór Gospel „Z Miłości” i żeby było mało, grasz jeszcze na klawiszach w God’s Property (i nie tylko tam). Człowieku, kiedy Ty to wszystko ogarniasz?

Od poniedziałku do niedzieli… w każdym tygodniu… :-)… Rzeczywiście jest tego trochę, ale daję radę! Lubię różnorodność w muzyce, dlatego świadomie związany jestem z kilkoma projektami o różnej stylistyce.

Czy te wszystkie składy są aktualne czy coś się zmieniło?

Wszystkie są aktywne. Wiadomo, nie koncertuję z każdym codziennie, ale ciągle działamy.

Hmm… aż się dziwię, że nie zostałeś wybrany jako Nadzieja Perkusyjna nr 1 w Polskich Nagrodach Perkusyjnych. Ale może następnym razem Ty. Jakie emocje towarzyszyły Ci po odczytaniu wyników, wkurzyłeś się czy nie zależy Ci na nagrodach/tytułach i robisz swoje?

Całe życie robię swoje.

Uczysz w Drumsetpro School, a droga z tej szkoły do warsztatów Integration & Groove jest bardzo bliska. Będzie to już szósta edycja, podczas której będziesz gościem specjalnym warsztatów. Jak zareagowałeś na zaproszenie?

O zaproszeniu poinformował mnie Przemek Bajer – dyrektor szkoły Drumsetpro, a następnie Karol Nabożny – pomysłodawca warsztatów. Bardzo się ucieszyłem, ponieważ uwielbiam dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z pasjonatami, których na pewno w Błażowej nie zabraknie!

Często pojawiają się u Ciebie propozycje prowadzenia warsztatów perkusyjnych, oprócz tych stałych, które prowadzisz w Jaworkach?

Czasami zostaję zaproszony na tego typu imprezy.

Co dają warsztaty, czego nie daje szkoła muzyczna. Jak byś to porównał, bo masz doświadczenie w tych dwóch światach i  pewnie zauważyłeś jakieś różnice, chyba że się mylę i trudno to porównać, bo warsztaty to warsztaty, a szkoła to szkoła?

Każda forma jest dobra i w każdej mamy do czynienia z innym pedagogiem. Dlatego uważam, że warto korzystać ze wszystkich możliwości – wiedza i warsztat od różnych nauczycieli są nie do zastąpienia! Wystarczy tylko potem zrobić selekcję we własnym zakresie i budować tym samym własną osobowość muzyczną.

Co zamierzasz zaprezentować na tych warsztatach, czy masz jakiś specjalny plan dla uczniów, czy będziesz kontynuował to, co obecnie przerabiasz z uczniami w Drumsetpro School?

Dopiero będę przygotowywał program, ale nie zabraknie na pewno Techniki Moellera i klasycznych pozycji wybitnych autorów – Gary Chaffee, Gary Chester, David Garibaldi, Peter Magadini i innych.

Pamiętam warsztaty z Tobą w Jaworkach i szczerze, zapamiętałem je jako najlepsze, najbardziej pracowite, więc myślę że i w Błażowej taki będzie odbiór, bo to co robisz, robisz absolutnie profesjonalnie i z pasją.

Bardzo mi miło, że tak myślisz i mam nadzieję, że rzeczywiście w Błażowej odbiór będzie podobny. Uczę już od lat i robię to z wielkim oddaniem i pasją. Jakby nie było muzyka jest jedną z moich życiowych miłości!

 

Zastanawiam się czy występują u Ciebie jakieś podziały, mam na myśli, czy lubisz bardziej koncertowanie od uczenia, czy warsztaty od lekcji prywatnych, jak to jest u Ciebie?

Każda z wymienionych aktywności jest przeze mnie lubiana. Czasem przychodzą tylko jakieś wahania, że spada mi trochę chęć wykonywania którejś na rzecz innej, ale to naturalne, wynika to chociażby z nastroju w danym dniu – raczej nic groźnego :-)…

Jeszcze jedno Tomku…

Jesteś bardzo zapracowanym muzykiem i to nie ulega wątpliwości… Ale żeby tego było mało to, powiększyła Ci się rodzinka, czego z całego serca Ci gratuluję! Tylko zastanawiam się jak godzisz życie zawodowe z rodzinnym. Samodyscyplina czyli życie z zegarkiem w ręku czy też wsparcie rodzinne, kompromis itp?

Dziękuję bardzo! Przyjście na świat mojego syna było absolutnie niezwykłym wydarzeniem, na pewno jednym z najszczęśliwszych w moim życiu! A teraz tylko pozostaje być dobrym ojcem!

Słowo motywacyjne dla młodych pasjonatów perkusji, którzy jeszcze nie zdecydowali się na warsztaty w Błażowej?

Jeżeli jesteście pasjonatami perkusyjnymi, to nie ma się nad czym zastanawiać! Zachęcam gorąco do zapisów na Integration & Groove!

 

Przygotował: Paweł 'Mr. Sticky’ Larysz

Zdjęcia: archiwum Tomka Machańskiego