Aaron Spears… Czas na solidny groove ;-)…

                      Kolejny raz, w naszych pięknych polskich progach, gościł wyjątkowy perkusista Aaron Spears ( przyp. były perkusista Usher, aktualnie Ariana Grande ). Zainteresowanie tym wydarzeniem było zaskakująco spore, bo szczerze pisząc, zdarza się, że koncerty nie przyciągają tyle ludzi, ile na warsztaty perkusyjne, a zainteresowanych przybyło ponad 200 osób.

W Polsce od kilku lat, perkusja wiedzie prym, i można powiedzieć, że stała się instrumentem na tyle egzotycznym, że prawie każdy chce na niej grać, a zainteresowanie rośnie z roku na rok, patrząc przez pryzmat ilości organizowanych warsztatów perkusyjnych.

Szczerze, w ogóle mnie to nie dziwi, bo przecież perkusja jest sercem muzyki, jej tempem, rytmem, która prowadzi zespół do przodu i stety lub niestety, bardzo odpowiedzialnym stanowiskiem, bo kiedy perkusista zawali to leży cały zespół, więc solidny groove jest na wagę złota…

Perkusja i perkusista, zawsze stawiani byli z tyłu, raczej niewidoczni i niedoceniani, ale to się zmieniło i dzisiaj bardzo dużo mówi się o perkusji i perkusistach, co jest bardzo miłe i nie chodzi mi o zaspokajanie swojego ego lecz szacunek dla najbardziej fizycznego instrumentu.

Przypomnę, że początki perkusji powstały z myślą o komunikowaniu się między ludźmi, dlatego zbudowano ją jako duży i głośny instrument, bo kiedy ludzie mieszkali daleko od siebie i chcieli sobie przekazać jakiś komunikat, robili to za pomocą dużego i głośnego bębna.

Dzisiaj perkusja jest wiodącym instrumentem i budzi na prawdę wielkie zainteresowanie, co potwierdza polski kalendarz perkusyjny 2017 ;-)…

http://magazynperkusista.pl/wydarzenia/4044-kalendarz-imprez-perkusyjnych

Warsztaty

Przejdźmy do naszego gościa, który wystąpił w Polsce 30 października w Grodzisku Mazowieckim, a winną tego wydarzenia była Emilia Benedykcinska, która już kolejny raz udowodniła, że perkusja to jej wielka pasja, i że nie ma granic, aby spełniać swoje marzenia i przy okazji marzenia wielu ludzi, którzy kochają świat perkusji.

Miałem zaszczyt wybrać się w podróż na Aarona z Krystianem Czarneckim i Maćkiem Nowakiem. Łatwo nie było, auto zawalone perkusją po sam dach i nas trzech to, w jednym samochodzie spore wyzwanie, tym bardziej że jechały z nami dwa zestawy. Dlaczego? Przygotowana była niespodzianka dla gości, czyli chętni mogli wykazać się swoimi umiejętnościami i pod koniec występu Aarona, można było z nim zagrać na dwa zestawy.

Jednak zanim do tego doszło to, trzeba było rozłożyć bębny DW Collector’s dla Aarona, żeby nasza gwiazda była zadowolona kiedy przyjedzie na próbę dźwięku. Hmm, ciekawa rola, być technicznym Aarona ;-)…

Każde doświadczenie jest na wagę złota, uczy nas szacunku, pokory, daje nam wiedzę i poszerza horyzonty.

Medialną część tego wieczoru, pełnił oczywiście Maciej Nowak z magazynu Perkusista oraz wielkim okiem obserwował to wszystko Bartek „Szopix” Czerniachowski, który nagrywał występ Aarona, co będzie można wkrótce obejrzeć na www.drumcover.pl

Przyszedł czas na występ Aarona…

Z pewnością, nie napiszę tutaj nic nowego, bo przecież prawie każdy wie na czym polega półtorej godzinna klinika perkusyjna ( granie, pytania, odpowiedzi itp. ), ale jednak podkreślę tutaj wyjątkowy feeling i serce z jakim Aaron gra na bębnach. Zresztą podkreśla to, kiedy zadają mu pytania, jak to grasz, dlaczego tak grasz, a jak to robisz, ile trzeba ćwiczyć i co ćwiczyć? Aaron swoim skromnym głosikiem odpowiadał – „Ja po prostu gram sercem, stroję bębny tak jak czuję i słyszę, gram muzykę którą czuję i nie robię nic wbrew sobie”.

Rzeczywiście w świecie, gdzie jest tak wielki dostęp do ćwiczeń i wiedzy perkusyjnej, podkreślenie tego aby grać sercem i nie robić niczego wbrew sobie, jest cenną uwagą, bo młodzi ludzie dzisiaj, bardzo chcą dogonić swoich idoli, być lepsi, szybsi i nie wiadomo co jeszcze, a przecież to nie o to chodzi. Często nie wychodzi nam to, co robimy, bo właśnie nie robimy tego z serduchem, tylko po to by udowodnić komuś swoją wielkość, jakieś chore ego, ale tak to nie działa… Działa to wtedy, kiedy wkładamy w to serce!

Poza tymi cennymi informacjami z strony Aarona, jego gra,wyczucie, rytm, były niesamowite. Jednej rzeczy mogę się przyczepić… Brzmienie! Niestety nie moja bajka, brzmiało bardzo pudełkowo, bez mięsa, jakoś nie pasowało mi to do Aarona ale widocznie jemu to odpowiada, a może to też wina akustyka… Cóż! Ogólnie było super i nie mam tutaj zamiaru skupiać się na niedociągnięciach, bo takie zawsze można znaleźć.

Niespodzianka…

Na koniec kliniki, Maciej Nowak wpadł na scenę zagadując do Aarona, że mamy na sali specjalnego gościa, który jest jego kolegą i żeby wywołał go do wspólnego zagrania na scenie. Oczywiście chodziło o Igora Faleckiego. Po wspólnym wołaniu jego imienia, Igor wstał i zagrał z Aaronem. Był to bardzo dynamiczny występ, który został wynagrodzony wielkimi brawami.

Występ Igora, zmotywował kolejnych uczestników do zagrania z Aaronem i rozpoczęło się wielkie hałasowanie ;-)…

Chciałbym pochwalić Igora za jego rozwój, umiejętności, wytrwałość w dążeniu do celu i sumiennej realizacji swoich marzeń. I również rodzicom Igora. Przede wszystkim brawa dla nich, za poświęcenie jakim obdarowali Igora, aby chłopak mógł się rozwijać. Taka motywacja od strony rodziców to, wielki skarb i życzę każdemu dzieciakowi, aby mógł mieć taką motywację.

Od siebie…

Warsztaty perkusyjne mają wielką moc i przyciągają coraz więcej świadomych ludzi, co jest znakiem, że bębny rosną w siłę!

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami  i podsumowując kalendarz perkusyjny 2017 roku, mogę przyznać złoty medal dla Polski, nie tylko za ilość zorganizowanych warsztatów, ale przede wszystkim za ich jakość, bo jakość jest najważniejsza!

Idziemy do przodu, i liczymy na to, że rok 2018, będzie równie syty w perkusyjne święta i będziemy inspirować się najlepszymi perkusistami z polski i świat.

Tym czasem łapmy świąteczny rytm i cieszmy się nadchodzącymi świetami ;-)…

 

Przygotował: Paweł 'Mr Sticky’ Larysz

Zdjęcia: Paweł 'Mr Sticky’ Larysz