BLAST BEAT

Blast beat to bardzo widowiskowy styl gry na perkusji. Jego podstawy, to ogromny wysiłek fizyczny i techniczny oraz precyzja. To najbardziej ekstremalny styl gry na perkusji i wymaga od perkusisty bezwzględnej systematyczności w ćwiczeniach. W blastach nie ma drogi na skróty!

Ojcem chrzestnym blastów, jak prawie każdy może się domyślać, jest Derek Roddy. To człowiek, który uporządkował myślenie o blastach i prezentuje ten styl na najwyższym poziomie. Jeśli jesteś zainteresowani jego grą, polecam fantastyczne DVD – „Blast Beat Evolved”. Ta bardzo dobra szkoła pokazuje perfekcyjnie, na czym polegają blasty, jak je grać, jak ćwiczyć, aby się rozwijać itp. Myślę, że gdy już zdobędziecie to DVD, to nie odłożycie go zbyt szybko na półkę. 

Image

Blasty to styl, który wymaga ogromnego poświęcenia i nakładu ćwiczeń. Nie da się siąść za bębnami i od razu grać blasty – to nie możliwe. Ten styl tylko pozornie wydaje się banalny i kojarzy się z ciągłym „młynem”. Kiedy zasiadamy za bębny i rozpoczynamy granie blastów, od razu zmienia się nasz tok myślenia, a po paru minutach zaczynają odpadać nam ręce. To bardzo wymagający styl, w którym precyzja i dokładność mają ogromne znaczenie!

W blastach głównie używa się jedynek. Można je grać ósemkami, triolami, szesnastkami, a nawet trzydziestodwójkami – zależy od potrzeby zagrania danych blastów w utworze. Żeby sprawnie i poprawnie grać blasty, trzeba ćwiczyć bardzo powoli, aby nauczyć mózg każdego rodzaju blasty. Trzeba przyzwyczaić i wzmocnić mięśnie, a później stopniowo podnosić tempo. Jeśli zaczniecie odwrotnie, gwarantuje wam, że nigdy nie będzie dobrze ich grać.

Grając blasty, bardzo często używamy na raz stopa, a na dwa werbel lub odwrotnie, i są to najczęściej szesnastki. Właśnie z tego powodu, jeśli nauczycie się grać je niepoprawnie, słyszalna będzie każda nuta zagrana nierówno. Ręce i nogi muszą grać idealnie równo – wtedy brzmi to pięknie i zawodowo. Najmniejsza obsuwa, i w studio podczas nagrania wyjdzie wszystko ;-)…

Image

Żeby perfekcyjnie opanować pracę rąk i nóg, najlepiej ćwiczyć te same ćwiczenia wszystkimi kończynami i, co trudniejsze, lewą i prawą stroną ciała. Z biegiem czasu doprowadzicie obie strony do perfekcji i żadne ćwiczenia nie będą wam sprawiać trudności. Jeśli ktoś z wasz nie zaczął jeszcze tego robić, zacznijcie właśnie teraz.

Słuchanie muzyki to również pewien rodzaj ćwiczeń – i w tym temacie blastów mogę wam polecić następujących perkusistów:

– Inferno ( Behemoth )

– George Kollias ( Nile )

– Joey Jordison ( Slipknot )

– Dirk Verbeuren  ( Soilwork )

– Peter Wildoer ( James Labrie )

– Derek Roddy ( Hate Eternal )

To fantastyczni bębniarze operujący wyśmienicie blastami.

Image

Nie zapominajmy że blasty to najczęściej używany styl w muzyce metalowej i jednocześnie jeden z najbardziej ekstremalnych stylów gry na perkusji. Najwięksi bębniarze świata, którzy osiągnęli absolutny profesjonalizm w tym stylu, poświęcili lata ćwiczeń, aby opanować tę technikę gry. Kierując się ich przykładem, musicie zachować cierpliwość i dużo ćwiczyć, aby dojść do celu.

Zapraszam na kanał YouTube’a, gdzie znajdziecie dużo fantastycznych filmów z różnymi pałkerami prezentującymi, jak grać blasty, opowiadającymi o filozofii i drodze do osiągnięcia formy. Warto korzystać z ich doświadczenia. 

Życzę powodzenia!

Mr Sticky